Obróbka mebli, przy ich wykańczaniu, wiąże sie przeważnie z nadawaniem w odpowiednich miejscach wgłębień, czyli z tak zwanym frezowaniem. Ozdobne rowki, niewidoczne uchwyty(frez zrobiony od środka drzwiczek) itp. Klienci mają różne wymagania, co do wyglądu ich mebli.

Do czego przydaje się dziś frezarka

frezowanie wstępneDostosowanie się do wymagań klienta jest podstawowym zadaniem każdego zakładu stolarskiego. Projekty często wymagają specjalnego wykończenia, poprzez wykonanie ozdobnych wyżłobień. Do tego zadania służy tak zwana frezarka. Nią wykonuje się frezowanie wstępne, polegające na wyryciu w płycie bądź drewnie odpowiednich wgłębień. Frezarki stosuje się zresztą nie tylko do drewna. Mają one szerokie zastosowanie w obróbce metali czy też tworzyw sztucznych. Wracając do mebli, bardzo popularne stały się w ostatnim czasie wyżłobienia w drzwiczkach, które służą za uchwyty. Wgłębienia te zrobione są tylko po jednej, niewidocznej od frontu stronie płyty. Taki zabieg powoduje, że kuchnia wygląda bardzo nowocześnie i czysto. Dla fanów minimalistycznych rozwiązań jest to fajna alternatywa wobec klasycznych uchwytów. Frezowane fronty szafek natomiast, które niedawno były bardzo modne, coraz bardziej odchodzą do lamusa. Dzisiejszy design to przede wszystkim prostota, z jak najmniejszą ilością zdobień. Frezarki używa sie więc w trochę innych celach, jednak nadal jest ona niezastąpionym narzędziem w każdym zakładzie stolarskim.

Frezarka jest jednym z najpopularniejszych urządzeń stolarskich. Pozwala ona tworzyć zarówno w drewnie, jak i w innych materiałach, różnorodne wyżłobienia, które pięknie wykańczają meble i przedmioty, nadając mu niepowtarzalnyc charakter. Co prawda moda zmierza w kierunku prostoty, jednak frezowanie pozostaje nadal nieodłącznym elementem sztuki stolarskiej.

Close Menu