Hodowla gołębi jest w Polsce bardzo popularna. Wiele osób zajmuje się hodowlą najrozmaitszych ras gołębi, które następnie są wysyłane na konkursy oraz tak zwane „loty” (wyścigi gołębi).

Zakładanie tipesów gołębiom – w jakim celu się to robi?

tipesy dla gołębiHodowla gołębi posiada historyczne korzenie – mało kto zdaje sobie sprawę, że tradycja wypuszczania tych ptaków na wyścigi (loty) ma swój początek już w okresie II wojny światowej, kiedy to niektóre rasy gołębi były używane do transportowania oraz doręczenia listów i poczty. Obecnie, żeby móc przyglądać się lotom poszczególnych wypuszczanych prze gołębiarzy ptaków, stosuje się sporo nowości technologicznych, które nie jako umożliwiają śledzenie gołębi. Do takich nowoczesnych gadżetów zalicza się przede wszystkim tipesy dla gołębi. Tipesy są to nic innego jak elektroniczne obrączki, które zakłada się gołębiom na nogę i dzięki temu za pomocą specjalnego zegara elektronicznego można śledzić czas w którym wysłane na loty gołębie wracają do bazy. Tipesy bardzo często służą także „rozpoznawaniu” gołębi przez jego właściciela oraz w przypadku zgubienia się gołębia i jego przylotu w inne miejsce, osoby, które go znalazły mogą skontaktować się z jego właścicielem, ze względu na fakt, że na obrączkach bardzo często jest umieszczony numer telefonu właściciela do którego dany gołąb należy. Tipesy oraz zegar są niezbędne, gdy właściciel chce wysyłać swoje ptaki na wyścigi.

Oprócz tak zwanych gołębi lotnych, określanych inaczej mianem sportowych, innymi charakterystycznymi rodzajami gołębi są to gołębie przeznaczone na hodowlę dla mięsa gołębiego. Popularne są także gołębie „ozdobne”, które dzięki skrzyżowaniu ras występują w wielu kolorach oraz rozmiarach. Gołębie ozdobne hodowane są w celach występu na konkursach i pokazach gołębi.

Close Menu