• Post Author:
  • Post Category:Usługi

Podlasie jest regionem o bardzo charakterystycznej, zwłaszcza dla ogółu terenu Polski przyrodzie. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej zielonych rejonów w Polsce, który posiada różne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Mamy tutaj do czynienia z ogromną ilością malowniczych tras rowerowych przecinających liczne na Podlasiu Parki Narodowe oraz z niewyobrażalną ilością szlaków pieszych. Jedną z najpopularniejszych, ale i najbardziej oryginalnych rozrywek dostępnych na Podlasiu jest spływ kajakowy, legendarny zwłaszcza za sprawą jednej rzeki.

3 główne szlaki kajakowe

kajaki czarna hańczaMowa o rzece Czarna Hańcza. Jest to jedna z największych rzek pod względem powierzchniowym na Podlasiu, dzięki dużemu rozlewisku oraz strukturze, nieodłącznej od jezior przez które przepływa. Mówiąc o spływie kajakowym na Czarnej Hańczy mamy zazwyczaj na myśli 3 główne rodzaje tras kajakowych: małą pętle, dużą pętle oraz szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. Tak naprawdę, tradycyjne trasy związane z Czarną Hańczą to pokonanie kompleksów jezior i małych rzek: Jezioro Białe, Jezioro Studzieniczne, Jezioro Serwy, Jezioro Blizno i Jezioro Wigry. Cały kompleks to wiele kilometrów wędrówki, które czasami trzeba pokonywać pieszo poprzez przenoszenie kajaku z jednej rzeki bądź z jeziora do innej rzeki lub jeziora. Kiedy już przeniesiemy kajaki Czarna Hańcza stanie przed nami w całej swojej okazałości. Powyższe trasy to szlaki kajakowe obliczone na od 4 do 9 dni wędrówki. Najdłuższy jest szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego, prowadzi on: z Augustowa przez Rospudę, pod prąd rzeką Blizna, Jezioro Blizno, Jezioro Wigry, Czarną Hańczę, przez Kanał Augustowski z powrotem do Augustowa. Osoby początkujące potrzebują na pokonanie tej trasy około 8-9 dni. Po drodze możemy nocować, albo w przybytkach rozsianych wokół jezior i Czarnej Hańczy, albo możemy biwakować. Wiele osób bierze na wędrówkę bardzo małą ilość prowiantu własnego. Miejscowym zwyczajem jest sprzedaż lokalnym produktów przez autochtonów. Możemy kupić pieczywo, owoce, warzywa, zjeść u gospodarza kartacz, osławioną w całej okolicy potrawę, a także spróbować lokalnych wyrobów alkoholowych.

Spływ w rejonie Doliny Rospudy, Jeziora Wigry i Czarną Hańczą jest obowiązkowym punktem wielu wycieczek w rejon Podlasia. Spływ Czarną Hańczą to Podlasie w pigułce: lasy, jeziora, niewielkie miejscowości i spokojnie płynące życie, z dala od wielkich miast i problemów ludzi z wielkich miast. Nieodłączną cechą podróżowania Czarną Hańczą jest biwakowanie jako główny sposób noclegu na Podlasiu. Zapewniam, że wrażenia są niepowtarzalne.