Do ortodonty skierować może nas stomatolog podczas kontrolnej wizyty, gdy zauważy on poważną wadę zgryzu bądź uzębienia. Wizytę u specjalisty z dziedziny ortodoncji zlecić może nam także logopeda, gdyż krzywe uzębienie może powodować wady wymowy. Jak przebiega wizyta u ortodonty, czego mamy się spodziewać?

Dobór aparatu u ortodonty

Ortodonta CzęstochowaPierwsza wizyta u ortodonty przebiega na zasadzie konsultacyj. Na niej stwierdza on jak zaawansowana jest wada zgryzu, a także jak prezentuje się stan uzębienia. Często również podczas pierwszej wizyty wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Na tej podstawie ortodonta stwierdza czy konieczne będzie założenie aparatu ortodontycznego i jaki jego rodzaj trzeba będzie założyć. Istnieją bowiem dwa typy aparatu – ściągane, które nosi się kilka godzin dziennie lub zakłada na noc, a także stałe, zakładane na kilka lat. Aparaty wyciągane polecane są w przypadku młodszych pacjentów, których zęby łatwiej ulegają przesunięciu, stałe zaś preferowane są dla młodzieży i osób dorosłych. Gdy specjalista podejmie decyzję o założeniu aparatu musi wykonuje odcisk szczęki, na podstawie której produkowany jest aparat, jednak jego założenie następuje dopiero na następnej wizycie. Jeśli potrzebny nam ortodonta Częstochowa dysponuje wielu specjalistami z tej dziedziny oferującymi konkurencyjne ceny aparatów. Niestety założenie stałego aparatu jest kosztowne i waha się w granicach 1800 – 4000 zł.

W dużej mierze zależy to od tego czy aparat wymagany jest na zęby górne i dolne, czy tylko na jedną część. Ponadto nie zapominajmy o tym, że dochodzą koszty comiesięcznych wizyt, na których aparat jest dostosowywany do przesuwających się zębów. To ile będziemy musieli nosić aparat ustala ortodonta już na pierwszej wizycie i w dużym stopniu zależy to od wielkości wady.

Close Menu