Projektowanie czegokolwiek to złożony proces, jednak budownictwo to jedna z trudniejszych dziedzin, jeżeli o to chodzi. Budownictwo to w końcu dziedzina, która ma później nam służyć, a każdy błąd może spowodować ogromną tragedię. Weźmy od razu pod lupę projekt drogi. W tym od razu trzeba uwzględnić projekt organizacji ruchu, jeżeli jest to miasto, lub inwestor sobie życzy to od razu projekt chodnika.

Projektowanie drogi nie jest proste

projekt drogiWszystko to zajmuje ogrom czasu, szczególnie, że musi to być często nałożone na mapę co do pięciu centymetrów. Jeżeli projekt drogi w Krakowie będzie zły, źle będzie dobrany materiał do terenu itd. to może się to skończyć wielkimi dziurami, które będą niebezpieczne, albo koleinami. Gwarancyjna naprawa drogi jest droga, więc żaden inwestor raczej nie woli tego. Tak samo trudny jest choćby projekt parkingu i to niezależnie, czy w Krakowie, czy innym mieście. W projekcie parkingu uwzględniona powinna być droga dla samochodów, pieszych, droga ewakuacyjna w razie jakiegoś pożaru, wypadku itd. Powinny być też systemy gaszenia pożarów i monitoring. Wszystko musi być uwzględnione w projekcie, żeby zwyczajnie wykonawca wiedział co ma zrobić. Moim jednak zdaniem projektowanie drogi jest najtrudniejsze, ponieważ dziennie będzie jeździł tam kilkanaście tysięcy samochodów (jeżeli ruchliwa), w tym ciężkie ciągniki siodłowe oraz szybkie motocykle.

Wszystko musi być tak przemyślane, żeby droga była bezpieczna, nie korkowała się i żeby wytrzymywała jak najdłużej, o czym najbardziej u nas projektanci i wykonawcy zapominają.

Close Menu