Projekt oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła

Projekt oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła

Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Jest on wymiennikiem ciepła.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – projekt i montaż

Przed wentylacja z dużym odzyskiem ciepłarozpoczęciem montażu projektant powinien przedstawić nam projekt instalacji zawierający wszelkie obliczenia umożliwiające odpowiedni dobór rekuperatora oraz innych elementów instalacji wentylacyjne cz czyli czerpni i wyrzutni powietrza, kanałów wentylacyjnych z nawiewnikami i kratkami wyciągowymi. Powinien on również zaplanować trasy kanałów wentylacyjnych, które można umieścić na sufitach podwieszanych, poddaszu lub odpowiednich szachtach. Należy także przewidzieć doprowadzenie do każdego z pomieszczeń budynku co najmniej jednego przewodu wentylacyjnego. Kanały powinno się rozmieścić tak, żeby powietrze wywiewane było z łazienek, kuchni i toalety a nawiewane do sypialni pokoi dziennych i salonu czy gabinetu. Powinno się również zapewnić swobodną wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami czyli zaznaczyć w opisie projektu drzwi z odpowiednim podcięciem albo otworami wentylacyjnymi. Nawet najlepszy rekuperator zamontowany w źle wykonanej instalacji wentylacyjnej nie będzie dobrze działać. Obecnie na rynku jest wiele firm zajmujących się instalacją tego typu wentylacji. Podejmując decyzję o wyborze firmy, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej doświadczenie, ale również na opinie klientów. To pozwoli podjąć nam dobrą decyzję. Wentylacja z dużym odzyskiem ciepła jest w szczególności polecana osobom, które chcą oszczędzać.

Warunkiem bezgłośnego oraz właściwego funkcjonowania wentylacji z odzyskiem ciepła są między innymi odpowiednie dobranie średnic przewodów wentylacyjnych, uwzględnienie obliczenia oporów instalacji, zastosowanie odpowiednich rur oraz staranne ocieplenie kanałów.

Close Menu