Któż nie pił wspaniałego wina domowej roboty! Niepowtarzalny, słodki smak uzależniony od gatunków owoców, z których powstało. To właśnie z owocowymi wyrobami kojarzył się przez lata termin ,,polskie wino”. Nie ujmując niczego wspaniałym domowym produktom, skupimy się dziś na odradzającym się zwyczaju uprawy winorośli nad Wisłą oraz produkcji wina gronowego.

Szereg atrakcji w winnicy

polskie winnice z noclegamiRaczej niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niegdyś w Polsce uprawa winorośli była bardzo rozpowszechniona. Hodowano tradycyjne gatunki winogron, ale nie stroniono tez od nowinek. Powstawały z nich potem wyborne wina. Rozwojowi tego rodzaju działalności sprzyjał nieco cieplejszy klimat panujący ówcześnie w naszej części Europy. Potem z niewyjaśnionych do końca przyczyn winiarstwo nad Wisłą nieco podupadło. Ulubionym winem Polaków stał się węgrzyn, czyli Tokaj sprowadzany od naszych bratanków. Zaprzestano wytwarzania rodzimych gatunków wina gronowego i przez długie lata nasz kraj nie był kojarzony z tym trunkiem. W ostatnim czasie to się jednak zmienia i możemy zaobserwować renesans przemysłu winiarskiego w Polsce. Z rozmachem zakładane są winnice, a tuż obok powstają profesjonalne winiarnie. Często całe obiekty udostępnione są do zwiedzania, które połączone jest z degustacją. Coraz popularniejsze są też polskie winnice z noclegami. Można więc wybrać się na dłuższy pobyt i poznać z bliska świat wina. Ponadto w winiarni można nabyć wino wprost od producenta, po niższych cenach.

Obiekty takie położone są zwykle w pięknej okolicy, więc można z winnicy uczynić swego rodzaju bazę wypadową do pobliskich zabytków i atrakcji, a wieczorem rozkoszować się smakiem doskonałych trunków. Takie spędzenie urlopu na pewno będzie ciekawym doświadczeniem i źródłem przyjemnych wspomnień.

Close Menu