Wybierając się na jacht, żaglówkę, kajak, łódkę warto pomyśleć o naszym bezpieczeństwie. Wchodząc na pokład jednostki pływającej powinniśmy założyć kamizelkę i bez znaczenia jest to czy twierdzimy, że umiemy pływać czy nie. Na wodzie również mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, w których kamizelka może uratować nam życie.

Ciekawostki o kamizelce pneumatycznej

kamizelka pneumatycznaSą 2 rodzaje kamizelek: zwykłe i pneumatyczne. Kamizelka pneumatyczna w odróżnieniu od tradycyjnej kamizelki napełniana jest dwutlenkiem węgla, który umieszczony jest w specjalnym metalowym zbiorniku. Napełnieni kamizelki gazem może być ręczne, za pomocą pociągnięcia linki lub automatyczne, gdy kamizelka zetknie się z wodą. Pojemnik z dwutlenkiem powinien być wielkościowo dobrany do kamizelki. Jeśli będzie zbyt mały kamizelka nie napełni się całkowicie. Jeśli będzie zbyt duży może doprowadzić do pęknięcia kamizelki. Maksymalny czas napełnienia kamizelki to 5 sekund. Kamizelkę należy zakładać na odzież wierzchnią w przeciwnym razie może dojść do zbytniego ściśnięcia klatki piersiowej blokując oddychanie. Należy zadbać także o to aby linka była łatwo dostępna. Każda kamizelka zgodnie ze standardami powinna posiadać gwizdek a także mieć taśmę odblaskową i pasy. Jest też możliwość dokupienia dodatkowe wyposażenia do kamizelki takiego jak uprząż asekuracyjna, pasy kroczne, światełka czy kaptur bryzgoszczelny.

Kamizelka to bardzo ważny element wyposażenia każdej jednostki pływającej. To dzięki niej będziemy czuć się bezpiecznie. To ona utrzyma nas w wodzie przy życiu nawet w złych warunkach. To ona zapobiegnie naszej panice, będzie nas chronić do przybycia pomocy. To wszystko jest w stanie zrobić dla nas kamizelka. Ale to wszystko pod jednym warunkiem – trzeba ją założyć.

Close Menu