Płyta winylowa przeżywa ostatnimi czasy bardzo wielki renesans. Sprzedaż tego typu płyt ciągle rośnie, a posiadacze gramofonów mogą się cieszyć, coraz to większą ilością wydawanych tytułów i wznowień. Co powoduje tak wielką popularność i rosnące słupki sprzedaży wydaje się przestarzałego nośnika?

Płyty winylowe przezywają drugą młodość

płyty winylowe sklep onlinePosiadacze gramofonu mogą w tych czasach odkurzać zawzięcie swoje płyty. Kiedy w latach 90 można je było sprzedać z bardzo małe pieniądze, dzisiaj osiągają często bardzo wysokie ceny w serwisach i targach. Jeszcze 20 lat temu było nie do pomyślenia aby sprzedaż winyli wyprzedzała płyty CD, a w obecnie często tak już się dzieje. Wytwórcy i tłocznie pracują w tych czasach na pełnych obrotach, a jeszcze niedawno groziła im upadłość, a wiele zamknięto. Płyta analogowa ma swoich wiernych fanów, którzy cenią sobie jej naturalne, ciepłe brzmienie oraz pewnego rodzaju rytuał, związany z przygotowaniem jej do odtworzenia na gramofonie. Wielu też twierdzi, że dźwięk z czarnych płyt jest milszy i przyjemniejszy dla ucha. Nastąpił też przesyt cyfrowej muzyki wśród słuchaczy, a moda na płyty winylowe jest swego rodzaju odpowiedzią na niego. Słuchacze szukają realnego, a nie sztucznego obcowania z muzyką, który zapewnia słuchanie czarnej płyty. Chcąc zamówić płyty winylowe sklep online, portal aukcyjny lub giełdy terenowe pękają w szwach od ofert.

Moda na winyle zatoczyła koło, a czarne płyty skazywane przez niektórych na niebyt, wracają coraz mocniej do łask słuchaczy oraz fanów tego rodzaju nośnika. Dzisiaj możemy chcąc zakupić płytę znanego wykonawcy, niemal zawsze obok płyt CD będziemy mogli zakupić tłoczenie winylowe, często edycję limitowaną z dodatkowym materiałem, pięknie oraz starannie wydaną.