Jeśli uwielbiasz filmy przyrodnicze, z pewnością zauważyłeś że większość z nich charakteryzuje się pięknymi ujęciami. I większość zawiera ujęcia zwierząt albo z lotu ptaka, albo z niewielkiej odległości. Pewnie nie raz rozmyślałeś, jak to jest możliwe.

Filmowanie dronem i świetne ujęcia

filmowanie dronemCzy do każdego takiego filmu wykorzystywany jest helikopter, do którego wsiąść musi operator z kamerą i tak krążą np. nad stadem antylop czy lwów i czekają na najlepsze ujęcia, gdy zwierzęta zaczną galopować czy polować. Dzisiaj, wraz z postępem technologii, rozwiązania są już dużo prostsze i bardziej dostępne, a przez to tańsze. Takie ujęcia, o których mowa zwykle kręcone są z użyciem dronów. Dron to mały (lub trochę większy, są różne modele) powietrzny statek bezzałogowy, w którym umiejscowiona jest kamera. Taki dron może dolecieć w takie miejsca, w które człowiekowi z marą ciężko byłoby dotrzeć, np. nad bagna, nad lasy, nad jeziora. Filmowanie dronem umożliwia zdobycie świetnych ujęć do filmów przyrodniczych i co najważniejsze nie jest to bardzo drogie. Tak naprawdę to obecnie najtańszy z możliwych sposobów, aby sfilmować obszar z powietrza. Dron wykorzystywany jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie tylko Katowice, Śląsk, Warszawa, ale też Sydney czy Los Angeles – wszędzie dostępne jest już filmowanie dronem. Na szczęście Polska nie zostaje już w tyle, jeśli chodzi o produkcje z wykorzystaniem dronów. W filmach przyrodniczych oprócz dronów wykorzystywane są teleobiektywy, które umożliwiają filmowanie zwierząt „z bliska”.

Dzięki temu oglądając film przyrodniczy czujemy się, jakbyśmy przebywali zaraz koło groźnego lwa czy nosorożca, a tak naprawdę filmowiec mógł znajdować się nawet kilkaset metrów czy nawet kilometr dalej. Możliwości, jakie dają teleobiektywy i drony są ogromne. Nic więc dziwnego, że operatorzy tak bardzo je pokochali.

Close Menu