Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu słyszał o olejku eukaliptusowym. Jest on bowiem jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych. Stosuje się go także powszechnie w kosmetologii oraz w medycynie naturalnej. Nic dziwnego, skoro jego zastosowanie jest tak uniwersalne.

Rewelacyjne zalety olejków eukaliptusowych

olejek eukaliptusowyJak sama nazwa wskazuje, olejek eukaliptusowy otrzymuje się z liści eukaliptusa. W jego składzie dominuje eukaliptol inaczej także nazywany cyneolem i jest on substancją przeciwbakteryjną. Poza tym pobudza wydzielania śluzu, a także znacznie ułatwia odkrztuszanie. Oprócz cyneolu, olejek eukaliptusowy zawiera także w swoim składzie seskwiterpeny oraz monoterpeny mają e działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Z tego powodu tak chętnie wykorzystywany jest w medycynie naturalnej oraz aromaterapii. Stanowi on bowiem doskonałą pomoc przy leczeniu przeziębień bądź zapalenia górnych dróg oddechowych. Można go także stosować w przypadku zapalenia jamy ustnej, gardła, a nawet przy opryszczce, trądziku, grzybicy ukąszeń bądź trudno gojących się ran. Olejek eteryczny doskonale nadaje się do masażu. Potrafi on złagodzić bóle ścięgien, bóle głowy, mięśni, czy bóle reumatyczne. Dodatkowo zapach olejku eukaliptusowego działa odstraszająco na insekty takie jak: komary, wszy, pchły oraz inne owady. Warto również wspomnieć o tym, że olejki eteryczne rozpylone w powietrzu mają działanie dezynfekujące znacznie zmniejszając ilość bakterii i zarazków.

Olejek eukaliptusowy doskonale radzi sobie jednak nie tylko w przypadku bólu mięśni, przeziębień, czy przy walce z insektami. Potrafi też pobudzić nasze zmysły oraz koncentracje. Każdy z nas może zastosować w domowym zaciszu taką aromaterapię przy użyciu olejku eukaliptusowego, aby się zrelaksować  i poprawić swoje samopoczucie.

Close Menu