Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak sen wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Gdy jesteśmy niewyspani, trudniej nam się skoncentrować, boli nas głowa i mięśnie. Aby temu zapobiec, trzeba zakupić dobry materac do łóżka.

Jaki materac zapewni nam dobry sen?

materac 160x200 - jaki wybraćSen jest bardzo ważnym elementem zdrowego trybu życia, podobnie jak regularne i zdrowe odżywanie się czy aktywność fizyczna. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy spać co najmniej 7 godzin na dobę bez wybudzania się w nocy. Pomocny w osiągnięciu tego celu może się okazać wygodny materac 160×200 – jaki wybrać model, aby cieszyć się zdrowym snem? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że to co wydaje się wygodnym dla nas, nie jest wygodne dla naszego kręgosłupa. Materac, który wybierzemy powinien być na tyle twardy, żeby zapewniał dobre oparcie dla kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach. Nie zaleca się wiec używania zbyt miękkich materacy, w których się wprost „zapadamy”, gdyż właśnie one są najczęstszą przyczyną bóli karku czy kręgosłupa po przebudzeniu. Kolejny ważny element to wykonanie materaca. Powinien być on wykonany z pianki z pamięcią kształtu, która jednocześnie będzie dostosowywała się do naszego ciała, ale gdy wstaniemy z łózka, powinna wracać do swojej pierwotnej formy. Pianka powinna mieć co najmniej dwie warstwy tak, aby umożliwiała odpowiednią cyrkulacje powietrza podczas snu i tym samym przyjemny odpoczynek. Oczywiście bardzo ważny jest rozmiar materaca, który powinien być dostosowany ściśle do naszego wzrostu. Nie powinien on być zwłaszcza zbyt krótki w stosunku do długości naszego ciała.

Sen jest podstawowym elementem prowadzenia zdrowego trybu życia, dlatego wszystkim powinno zależeć na poprawie jego jakości. Pierwszym elementem, który powinniśmy zmienić aby dobrze się wysypiać jest materac. Powinien on zapewniać dobre oparcie dla kręgosłupa oraz dostosowywać się do kształtu naszego ciała.