Gięcie jest to rodzaj technologii obróbki materiałów (najczęściej metalowych) polegający na trwałej zmianie krzywizn przedmiotu obrabianego. Jeżeli w wyniku tej obróbki otrzymuje się przedmiot zakrzywiony to mówimy o wyginaniu. Proces gięcie można przeprowadzać na prasach za pomocą tłoczników, na prasach krawędziowych, na walcach lub jako kształtowanie taśm krążkami.

Budowa i zastosowanie prasy krawędziowej

prasa krawędziowaPodstawowe parametry określające prasy krawędziowe to siła nacisku wyrażana w tonach oraz maksymalna długość gięcia wyrażana w milimetrach. Inne główne parametry to prędkość gięcia oraz liczba osi. Wyróżniamy kilka rodzajów tych maszyn. Prasa krawędziowa zasilana hydraulicznie, wyróżnia się siłą nacisku osiągającym nawet kilkaset ton. Wykorzystywana jest do gięcia długich i grubych kilkumetrowych blach. Prasy elektryczne, które są dużo szybsze i wykorzystywane do wieloseryjnego gięcia małych elementów. Prasy mechaniczne, które charakteryzują się wysoką dokładnością i szybkością. Aktualnie większość wykorzystywanych w przemyśle pras to prasy sterowane komputerowo CNC, co gwarantuje wysoką precyzję oraz powtarzalność procesu gięcia. Prasa krawędziowa składa się ze stempla i matrycy. Do tego dochodzą urządzenia podawczo-odbiorcze oraz korpusy narzędziowe zmieniające oprzyrządowanie. Stemple i matryce montuje się w określonym miejscu, dzięki czemu blacha uzyskuje konkretny kształt. Dolne narzędzie jest montowane na stole, a górne narzędzie jest montowane na górnej belce.

Podsumowując, prasa krawędziowa może być przystosowana do różnego rodzaju gięcia blachy, przygotowywania profili i innych działań z zakresu mechaniki blacharskiej i obróbki metali. Prasy krawędziowe przy zastosowaniu odpowiednich stempli i matryc pozwalają na wyginanie blach pod dowolnym kątem a także ich zagniatania czy karbowania.