Przeprowadzanie badań geotechnicznych jest nie zbędnym etapem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji budowlanej. Ich celem jest wydanie pełnej oraz specjalistycznej opinii o stanie gruntu na którym docelowo miałby stanąć zaprojektowany budynek. Analiza ta polega na przeprowadzaniu specjalnych odwiertów geologicznych przy pomocy wyspecjalizowanych wierteł.

Dlaczego i jak wykonuje się badania geologiczne?

badanie geologicznePrzed budową naszego wymarzonego domu warto jest wykonać badanie geologiczne, które ustali na jakim jakie występują warstwy gleby oraz na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe. Określenie tych informacji jest ważne w przypadku gdy chcemy aby nasz dom posiadał piwnicę.Tego typu badanie polega na wykonaniu specjalnych odwiertów o głębokościach od dwóch do sześciu metrów. Ogólna zasada polega na tym oby odwierty były przynajmniej dwa metry głębsze niż maksymalna głębokość domu, czyli w przypadku domów które będą miały piwnicę głębokość odwiertu będzie głębsza niż w przypadku domu parterowego. Całe badanie wykonuje się przy użyciu specjalnych wierteł. Koszt takiego badania jest bardzo zróżnicowany i zależy od ilości wykonanych odwiertów oraz ich głębokości. Badanie takie jest bardzo rzetelne ponieważ wezwany na miejsce specjalista wie ile odwiertów wykonać. Po wykonaniu analiz geotechnik zobowiązany jest wydać pełną opinię o stanie naszego gruntu. Jedną z najważniejszych informacji w wynikach takich badań są pełne informacje o przekroju geologicznym gleby oraz na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe.

Podsumowując tego typu badanie jest niezbędnym etapem przed rozpoczęciem budowy domu, ponieważ jeśli w przypadku wydania opinii o zbyt wysokim poziomie wód gruntowych budowa domu z podpiwniczeniem może okazać się niemożliwa lub bardzo kosztowana. W takim wypadku zaleca się wybudować do pozbawiony piwnicy. 

Close Menu