Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw

Beztroska zabawa jest na pewno symbolem dzieciństwa, które rządzi się swoimi prawami. Rolą rodziców jest stworzenie dzieciom bezpiecznego terenu, na który nie stanie się im krzywda w czasie zabawy lub zabieranie ich w takie miejsca.

Sprawdzone podłoże na placu zabaw

nawierzchnia na placu zabawWiele lat temu w przestrzeni publicznej było zdecydowanie mniej placów zabaw, a jeżeli już były, to zostały wybudowana na ubitej ziemi lub betonowych płytach. Takie podłoże z pewnością nie należy do bezpiecznych, ponieważ w razie upadku, dziecko jest narażone na poważne urazy. Dziś już nie znajdziemy takich miejsc, ponieważ wszystkie place zostały zmienione i unowocześnione, co z kolei wpłynęło na poziom bezpieczeństwa. Dziś nawierzchnia na placu zabaw jest wykonana ze specjalnej pianki poliuretanowej, która posiada odpowiednią twardość i jest nietoksyczna. Przeważnie jest ona układana pod zjeżdżalniami, karuzelami i hustawkami, gdzie występuje duże ryzyko upadku. Innym rodzajem nawierzchni jest mata przerostowa, która kładziona jest na trawie i umożliwia jej swobodny rozrost. Jako powierzchnia pod placem zabaw może być również mata gumowa, którą układa się jak puzle na wcześniej przygotowanym podłożu. Z pewnością każde rozwiązanie jest lepsze niż postawienie placu zabaw na betonie. Tego typu rozwiązanie można także zastosować we własnym ogrodzie, jeżeli planujemy w nim budowę mini placu dla dzieci. Poza omówionymi sposobami na bezpieczną nawierzchnię, można po prostu wysypać piasek, korę czy drobne kamyczki.

Upadki na placu zabaw zdarzają się bardzo często, dlatego też to miejsce musi być szczególnie chronione. Podłoże amortyzujące siłę upadku będzie doskonałym sposobem na zminimalizowanie poważnych urazów. Budując plac zabaw w ogrodzie, także możemy z niego skorzystać.